Uherčice u Znojma - nejkrásnější vesnička. Pro zobrazení na celou obrazovku stiskni F 11

Stavby v zámeckém parku v Uherčicích

13. února 2010 v 15:10 | IK |  PARK UHERČICE
Zámecký park Uherčice. Někomu se může jevit, jako nezajímavá část celého komplexu.

sterilně sekaná parková úprava. Kdo se však parkem projde a je zvídavý pozorovatel, uvidí mnoho pozoruhodného.
Hlavní dominantou je zámek, ten však ponechme stranou.
Co zaujme,jsou staré a památné stromy a dále pak ty, které se do uvedených kategorií nevejdou, ale jsou zajímavé jinak. buď vzhledem, nebo zbarvením listí. Dlouhé aleje lip s bizarně pokroucenými pahýly větví. Máme zde zajímavou studánku pod zámkem, léta zanedbávanou, cihelnu, mlýn a zajímavě utvářenou vrcholovou partii kopce nad hradní zříceninou, kde je asi silový bod. Alespoň já jsem tam jednou za poledne usnul v trávě jako špalek.

Tento článek je věnován stavbám, nebo zbytkům staveb v parku. Jeho cílem je zachytit současný a minulý vzhled objektů, tak, jak je mám uloženy v archivu. Pro potřeby dokumentační a popisné. Snímky si v žádném případě nedělají nárok na to být uměleckými díly. Je to jen a jen dokument.
Jedná se o studánku, monolit, hradní zříceninu, taneční altán s podsklepením a zbytky, kdysi velkolepého oplocení parku.

Nevím o jiných snímcích interieru bývalého tanečního altánu. Tyto jsou z roku 1984 a jsou skenovány z diapozitivů.
To se podepsalo na jejich kvalitě.Přesto je zde uvádím.
Snad přece někoho zaujmou.
Stavba byla postavena velmi kvalitně, zvlášť střecha, neboť i po neúměrné době bezůdržbového období, zde byly v roce 1984 ještě omítky s původními malbami.

Snímek z roku 1999. Omítka otlučena a stojí zde lešení. Vpravo jsou patrny zbytky boudy. V té ležel v listí u starého kabátu i zbytek psacího stroje. Sken z fotografie
2003 nová střecha jinak situace se nemění. Na zdivu je patrno, že okenní a dveřní otvory byly dříve zaklenuty a teprve později upraveny horními překlady. Kdy se tak stalo nevíme.

2006 Průhled ze sklepení altánu směrem k zámecké aleji

K dalším stavebním památkám patří bezesporu umělá hradní zřícenina. Ačkoliv tomu tak dříve nenuselo být a stavba mohla být vyhlídkovou věží. Ve vnitřním zdivu věže jsou totiž dodnes patrny kapsy po schodišťových trámech. Možná byla stavbička i zastřešena. V těsném okolí jsou další zbytky zdí, tvořící jakési cimbuří a SV s malým nádvořím. Škoda, že není k dispozici nějaký starý foliant s původní dispozicí.


Snímek z r. 1984, foto širokoúhlým objektivem, sken z diapozitivu


Barevné variace ročních a denních dob 1984

Barevné variace ročních a denních dob 2005

Barevné variace ročních a denních dob 2005 říjen, Foto Libor ČechákBarevné variace ročních a denních dob 2005 říjen, Foto Libor Čechák


2006 - březen2004, říjen. Na snímku patrny zbytky jakéhosi nádvoří2003 prosinec, Foto Libor Čechák

2006, květenDetaily zdiva 2005Celkový pohled na hradní zříceninu z louky, 2005


Monolit Uherčický. Stojí zde opuštěný na hranici parku a pole. Bez ozdob, bez jakýchkoliv indicií proč a komu, nebo kdy byl postaven, možná na počest nějaké osoby... pravděpodobně. Informace budou asi dostupné na stránkách zámku.

Uvádím snímky jako dokument


2006 říjen2002, podzim2005, květen


Poslední iformační fotografie dokumentují stav bývalého oplocení zámeckého parku. Na zbylých fragmentech, zvláště na velkých sloupech je patrna složitost a vyzdobení i takové stavbičky, jako je sloupek v parku. Ty největší, sloužily patrně k upevnění křídel parkových bran. Ty menší, jako opora kamennému plotu. Zbytky stavby jsou dosud na dvou stranách zámeckého parku. Byl li obkroužen plotem dokola, není zřejmé. na zbylých dvou stranách prostoru se nic nezachovalo.


1995 severní plot parku, v zadní části patrny dva sloupy bývalé brány.

2006 Nárožní velký sloup s kapličkovitou přizdívkou.

2005 květen - zbytky oplocení na východní straně parku u zemědělského objektu. Místy narušeno kořeny stromů.

Rohový sloup na SV konci parku 2005 květen
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Kudlinka Kudlinka | Web | 13. února 2010 v 15:15 | Reagovat

Ahojky pěknej blogíseeeeek
Vím že to nemá někdo zrovna rád a proto se předem omlouvám za tuto mini reklamu ale chtěla bych vás poprosit jestli mi hlásnete někdo na této adrese Web

2 O_o O_o | Web | 13. února 2010 v 15:16 | Reagovat

Juu zajímavý !

3 anna anna | 22. února 2010 v 20:36 | Reagovat

dekuji za spoustu foto,jsou hezke,ale ze je to nejkrasnejsi vesnice to bych pochybovala.Jsou daleko hezci,ty budovy jsou tak nehezke,otriskane, jak po valce.CHapu,ze tam bydlite radi,ale pri lonske navsteve to vypadalo,ze tam neni zaden zivot,sem tam se ozval svym stekotem nejaky pes a to bylo odpoledne.Vecer tam davaji lisky dobrou noc.Preji vam ,at tam spokojene bydlite,libi se vam tam,ale  pro me to proste neni.Nevim,zda tam mate nejaky obchod ten jsem na foto nevidela,ale to neni podstatne.Mejte se hezky.A.K.

4 uhercice-galerie uhercice-galerie | 8. března 2010 v 21:17 | Reagovat

Autor reaguje na 3
Tyto stránky nejsou ani za mák komerční, obchod tu nemám a nikdy mít nebudu. V Uherčicích jsem našel útočiště, taky hodné lidi a klid. Je to přesně tak jak píšete, mluvíte mi z duše. Ale - pes tam nechcíp, sama jste ho slyšela. S těma liškama se znám a spolu si večer mlčíme. Ano, oprýskané omítky, proč ale nemluvíte o zámku, ostrůvku a labutích, o poklidných podvečerech letních dnů. Pravda, naše ves není olepena břízolitem, nejsou zde hypermarkety a večerní či noční život. Jsme vděčni za lampu, která nám svítí na rohu. za genius loci naší vsi, který každý nevidí.Proto je nejlepší. Je naše.
A vo tom to je

5 Marie Marie | E-mail | 16. března 2010 v 6:57 | Reagovat

Anno - asi nemůžete pochopit.

6 Reach Out & Touch Faith Reach Out & Touch Faith | 5. dubna 2010 v 8:50 | Reagovat

Konstatování typu "nejhezčí, nejlepší" jsou myslím zvláště v případě Uherčic naprosto nesmyslné. Srovnávat můžeme především pouze to, co je srovnatelné, a vynášet hodnocení co je nej.. má smyls opět pouze u těch objektů, které můžeme nějakým způsobem změřit a vyjádřit v exaktních jendotkách (metry, kusy, kilogamy, hustota;)

Mohli bychom použít univerzální vztažné veličiny a Uherčice přepočítat na peníze, ale i zde narážíme na rozdíl mezi cenou a hodnotou a proto prosím všechny hodnotící výroky.. si schovejte třeba do těch obchodů..

Můžeme odborným posudkem stanovit hodnotu jedné labutě na návsi v rybníčku na sto tisíc Kč, ale to opravdu neznamená, že za sto tisíc si tuto labut koupíte.. Myslím, že dál pokračovat nemusím

V Uherčicích jsem byl pouze jednou, ani ne na jednu hodinu, ale od té doby na ně neustále myslím a mám neodvratnou potřebu se tam vrátit. CHCI PROTO PODĚKOVAT ZA TYTO STRÁNKY A ÚŽASNÉ PROMLOUVAJÍCÍ FOTOGRAFIE, ze kterých vyzařuje skrytá energie tohoto místa a všechna ta slovy nepopsatelná krása. Nevím v čem je to kouzlo, a hrozně rád bych věřil.. že na mě tady čeká.. to co hledám:)

7 Smitha976 Smitha976 | E-mail | Web | 16. srpna 2017 v 11:41 | Reagovat

Fantastic beat ! I wish to apprentice while you amend your website, how can i subscribe for a blog web site? The account aided me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept geebdkakekgkddcf

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama